Japoński sos sojowy YAMATO SHOYU 300ml Sunfood Mitoku
Opis
Opis produktu
Sos sojowy SHOYU - król przypraw - to jedna z najbardziej tradycyjnych japońskich przypraw. Na świecie zyskał popularność dzięki holenderskim przedsiębiorcom, którzy stacjonując w Nagasaki w XVII wieku, zdecydowali wysłać baryłki z tym ciemnym, płynnym skarbem do Europy. Część z tej dostawy dotarła do kuchni królewskich Ludwika XV - króla Francji w latach 1645 -1715. Mawiano wtedy, że ów sekretny królewski składnik przywędrował z drugiej strony globu, gdzie fermentował (dojrzewał) przez prawie dwa lata w trzymetrowych drewnianych beczkach. Od tego czasu japoński sos sojowy, o swym bogatym sfermentowanym zapachu, o słonym i lekko słodkim smaku, utrzymał swoją reputację jako wszechstronna i smaczna przyprawa.
Choć obecnie ludzie Zachodu używają sosów sojowych na oślep - od wołowiny do popcornu, to jednak doświadczeni kucharze stosują go bardzo rozważnie - aby podkreślić subtelne i naturalne smaki potraw. Ale uwaga: ta ciemny, długo sezonowany, przysmak minionych europejskich arystokratów to nie to samo co dziś jest sprzedawane w marketach pod nazwą "sos sojowy". Prawie połowę z kwoty 60 mln dolarów, jaką Amerykanie wydają w ciągu roku na sos sojowy, tracą oni na produkt zawierający ekstrakt sojowy, alkohol etylowy, cukier, sól, barwniki spożywcze i konserwanty. Produkt ten, zamiast w długotrwałym procesie fermentacji, powstaje w ciągu jednego dnia, w wyniku reakcji chemicznych. Niemal cała reszta sprzedawanego w USA sosu sojowego jest wyprodukowana z chemicznie przetwarzanej mączki sojowej i zawiera benzoesan sodu jako środek konserwujący przy pomocy zaawansowanych technicznie, nowoczesnych, laboratoryjnych metod drastycznie skracających czas produkcji.
Jeśli chcesz doświadczyć prawdziwego smaku tradycyjnego japońskiego sosu sojowego, potocznie zwanego "Shoyu", czytaj uważnie etykiety. Tradycyjny Shoyu produkowany jest z wody, organicznych pełnych ziaren soi, pszenicy i nierafinowanej soli morskiej oraz sezonowany bez pośpiechu w drewnianych beczkach w naturalnych temperaturach od osiemnastu miesięcy do dwóch lat. Podobnie sos sojowy Tamari, ale w odróżnieniu od Shoyu, do jego produkcji nie używa się pszenicy i ma inne właściwości kulinarne.
Naturalny sos Shoyu nie zawiera sztucznych konserwantów. Powstały w sposób naturalny, podczas fermentacji pszenicy, alkohol działa jako środek konserwujący.
Zastosowanie
Zawarta w sosie sojowym oraz Miso, soja w sfermentowanej postaci jest łatwo przyswajalna i nie sprawia problemów zdrowotnych, a nawet posiada wiele właściwości odżywczych i leczniczych. Naukowcy zwracają szczególną uwagę na stężenie w Shoyu brązowego pigmentu, który ma silne właściwości przeciwutleniające i przeciwnowotworowe. Shoyu jest pomocny w trawieniu zbóż (ziaren) i warzyw a jednocześnie bogaty w wiele minerałów. Shoyu jest także doskonałym zamiennikiem soli.
Shoyu jest bogaty w kwas glutaminowy - naturalną formę glutaminianu sodu (MSG), co czyni go doskonałym wzmacniaczem smaku, idealnym do marynowania, piklowania i gotowania typu saute.
Przygotowanie
Tradycyjne Shoyu, w każdym stylu gotowania, może wzmocnić i pogłębić smak potraw. Ogólnie mówiąc Shoyu dodajemy na kilka minut przed zakończeniem gotowania. Krótki czas gotowania zmiękcza jego smak oraz pozwala mu "wtopić się" zamiast dominować nad całością smaku potrawy. Dłuższy czas gotowania powoduje utratę wartości Shoyu, jego delikatnego smaku i aromatu alkoholu. Gdy używasz Shoyu do przyprawiania zup lub sosów dodaj niewielkiej ilości soli morskiej na początku gotowania aby wzmocnić i zmieszać smaki składników, potem dodaj Shoyu na krótko przed podaniem.
Skład: woda, ziarna soi, pszenica, sól morska, Aspergillus Oryzae (koji).
PRODUKT JAPOŃSKI. Marka MITOKU gwarantuje najwyższą jakość produktu oraz naturalne metody produkcji zgodne z japońską tradycją. W odróżnieniu od innych producentów, firma Mitoku do produkcji sosu sojowego wykorzystuje wyłącznie całe ziarna soi w jakości BIO, które zachowują wszystkie istotne wartości odżywcze.