Japoński sos sojowy TAMARI 300ml Sunfood Mitoku
Opis
Opis produktu
Oryginalny, tradycyjny sos sojowy Tamari to bogaty, ciemny sos sojowy pozyskiwany przez naturalne sezonowanie ziaren soi w solance przez ok. 18 miesięcy. W przeciwieństwie do Shoyu do produkcji Tamari nie używa się pszenicy, więc jest on szczególnie preferowany przez osoby na diecie bezglutenowej. Jednakże doskonałe właściwości kulinarne i zdrowotne sprawiają, że on popularny wśród wielu kucharzy specjalizujących się w zdrowej kuchni orientalnej.
W czasach starożytnych, Tamari było po prostu ciemną cieczą zbieraną z powierzchni fermentującego miso. Początki pozyskiwania Tamari prawdopodobnie miały miejsce w Chinach ok. VIII wieku przed narodzeniem Chrystusa a pierwsza reklama Tamari pojawiła się w 1290 r. Stopniowo centralny region Japonii stał się znaczącym miejscem na mapie produkcji Tamari, a to za sprawą idealnego klimatu, wyselekcjonowanych upraw soi oraz wysokiej jakości wody. Około XIV wieku zaczęto produkować miso o większej zawartości wody. Po zakończeniu fermentacji, powstałą aromatyczną, ciemną ciecz wyciskano, filtrowano i butelkowano. Takie były początki produkcji japońskiego Tamari, która przetrwała do dziś w okręgach (prefekturach) Aichi, Mie oraz Gifu.
Oryginalne, gęste i skoncentrowane Tamari, które ściśle związane jest z miso sojowym nie zawiera pszenicy a na każde 10 części ziaren soi przypada 5 części wody. Wykonanie tego tzw. Go-bu Tamari jest kosztowne, czasochłonne i wymaga umiejętności, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie, od jednego touji (mistrza parzenia) do jego następcy. W dzisiejszej Japonii Go-bu Tamari jest zanikającą tradycją i pozostało już tylko kilku starych, tradycyjnych i zadedykowanych producentów. Shoyu, który jest bardziej popularnym i szerzej używanym sosem, jest nieco inny i posiada w swoim składzie pszenicę.
Zastosowanie
Zawarta w sosie sojowym oraz Miso, soja w sfermentowanej postaci jest łatwo przyswajalna i nie sprawia problemów zdrowotnych, a nawet posiada wiele właściwości odżywczych i leczniczych. Naukowcy zwracają szczególną uwagę na stężenie w Shoyu brązowego pigmentu, który ma silne właściwości przeciwutleniające i przeciwnowotworowe. Shoyu jest pomocny w trawieniu zbóż (ziaren) i warzyw a jednocześnie bogaty w wiele minerałów.
Tamari, w przeciwieństwie do Shoyu, nie posiada w składzie pszenicy, więc może być stosowany w diecie bezglutenowej. Tamari na tle wszystkich sosów sojowych ma największą zawartość soi, więc jest on najbardziej wartościowy. Jest on także doskonałym zamiennikiem soli.
Przygotowanie
Tradycyjne Tamari, tak samo jak Shoyu, w każdym stylu gotowania, może wzmocnić i pogłębić smak potraw. Ogólnie mówiąc Tamari dodajemy na kilka minut przed zakończeniem gotowania. Krótki czas gotowania zmiękcza jego smak oraz pozwala mu "wtopić się" zamiast dominować nad całością smaku potrawy. Dłuższy czas gotowania powoduje utratę wartości Tamari i jego delikatnego smaku. Gdy używasz Tamari do przyprawiania zup lub sosów dodaj niewielkiej ilości soli morskiej na początku gotowania aby wzmocnić i zmieszać smaki składników, potem dodaj Tamari na krótko przed podaniem.
Skład: woda, ziarna soi, sól morska, Aspergillus Oryzae (koji).
PRODUKT JAPOŃSKI. Marka MITOKU gwarantuje najwyższą jakość produktu oraz naturalne metody produkcji zgodne z japońską tradycją. W odróżnieniu od innych producentów, firma Mitoku do produkcji sosu sojowego wykorzystuje wyłącznie całe ziarna soi w jakości BIO, które zachowują wszystkie istotne wartości odżywcze.